Fager Marcus Kimblehook

1.299 kr

Artikelnr: F-MARCUS-K Kategorier: , , ,
Beskrivning

Fager Marcus Kimblehook Sötmalm

Fager Marcus är ett bra val om du skulle beskriva din häst som följande;

  • Drar tyglarna ur händerna men samtidigt är känslig.
  • Lätt får skav, sår eller liknande i mungiporna.
  • Kan bli stark men samtidigt känslig.
  • Behöver stabilitet.
  • Blir hög i nacken.

 

Fager Marcus är ett tredelat bett med tungfrihet. Mundelens design samma tjocklek rakt igenom utan några brytningar som kan trycka mot lanerna eller gommen. De mjuka brytningarna är designade för att inte ge något punkttryck på tungan, lanorna eller i gommen. Detta gör bettet till ett bekvämt bett som följer munnens form.

Den raka, slimmade designen förstärker dina tygeltag och skapar mer direkt och exakt kontakt.

Sidodelarna är bra för att skapa en ram för hästar som har en tendens fastna i handen.

Kimblehook kan beskrivas som en fast ring med möjlighet till hävstång. Beroende på vart du placerar tygeln kan du reglera hur mycket hävstång du önskar, placera tygeln längre ner för mer hävstång och längre upp för mindre/ingen hävstång.

Den stabila sidan passar hästar som kan bli oroliga och rörliga i munnen men ändå är starka, obalanserade och svåra att svänga. Kimblehook lägger trycket längre ner i munnen samt fördelar det på hakan och nacken vilket kan hjälpa en häst som gärna blir för hög i nacken. Ska alltid användas med kedja eller annan rem vid hakan.

 

Storleksguide

105 mm 115 mm 125 mm 135 mm 145 mm
Thickness 12 12 14 14 14
Rings size 70 70 80 80 80

 

 

Tycker du att det är svårt att hitta rätt bett så finns det ett ett Quiz som hjälper dig HÄR 

 

SE PRODUKTFILM NEDAN
Ytterligare information
Varumärke

Färg

Sweet Iron

Storlek

105/12mm

,

115/12mm

,

125/14mm

,

135/14mm

,

145/14mm

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Fager Marcus Kimblehook”