Fager Marcus Show pelham

1.299 kr

Artikelnr: F-MARCUS-SP Kategorier: , , ,
Beskrivning

Fager Marcus Show pelham Sötmalm

Fager Marcus är ett bra val om du skulle beskriva din häst som följande;

  • Drar tyglarna ur händerna men samtidigt är känslig.
  • Lätt får skav, sår eller liknande i mungiporna.
  • Kan bli stark men samtidigt känslig.
  • Behöver stabilitet.
  • Blir hög i nacken.

 

Fager Marcus är ett tredelat bett med tungfrihet. Mundelens design samma tjocklek rakt igenom utan några brytningar som kan trycka mot lanerna eller gommen. De mjuka brytningarna är designade för att inte ge något punkttryck på tungan, lanorna eller i gommen. Detta gör bettet till ett bekvämt bett som följer munnens form.

Den raka, slimmade designen förstärker dina tygeltag och skapar mer direkt och exakt kontakt.

Sidodelarna är bra för att skapa en ram för hästar som har en tendens fastna i handen.

Fagers design av show pelham erbjuder det bästa av båda värdar, stabilitet utan att få en stum känsla. Show Pelham sidostycket liknar ett vanligt pelham, men tack vare den smarta designen skapar mer flexibilitet utan att förlora inramningen.

Den lösa ringen är placerad på utsidan vilket gör att hästen kan forma sig mer fritt och bekvämt, samt skapar en tydligare och snabbare respons.

Den yttre placeringen av den lösa ringen skapa även en upplyftande effekt. Den stabila sidodelen är bra för hästar som lätt får skav och ger en inramande känsla.

Vi rekommenderar att antingen använda Show pelham med en delta tygel eller två tyglar, en i den stora lösa ringen och en i den lilla ringen.

Med två tyglar kan du enkelt reglera hur mycket hävstång du önskar från bettet genom att korta, eller länga, den tygeln som är fäst i nedersta ringen. Med mer hävstång får du en något lägre nacke och mer effekt, med mindre hävstång kan du istället få upp hästen lite mer i nacken och lite mindre effekt. Använder du Fagers reglerbara delta har du samma valmöjlighet utan att behöva använda 2 tyglar.

Denna unika design motsvarar Loose Baucher fast med hävstång.

 

Storleksguide

105 mm 115 mm 125 mm 135 mm 145 mm
Thickness 12 12 14 14 14
Rings size 55 55 55 55 55
Lower shank 65 65 65 65 65

 

Tycker du att det är svårt att hitta rätt bett så finns det ett ett Quiz som hjälper dig HÄR 

 

SE PRODUKTFILM NEDAN

 

Ytterligare information
Varumärke

Färg

Sweet Iron

Storlek

105/12mm

,

115/12mm

,

125/14mm

,

135/14mm

,

145/14mm

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Fager Marcus Show pelham”