Cavalor Gastro Aid Tube 6x60g
985 kr
I lager (kan restnoteras)
Cavalor Gastro Aid Tube 6x60g
Cavalor Gastro Aid Tube – Ett tillskott för att främja hästars maghälsa. Genom att skapa en balanserad och hälsosam miljö i magen neutraliserar den effektivt överskott av magsyra och skyddar magväggen. Hästar producerar ständigt magsyra vilket gör dem särskillt utsatta för att utveckla magsår. Denna produkt hjälper till att lindra problem och fungerar även för att förebygga. Gastro Aid använder sig av naturliga örter och jästkulturer. Denna blandning bidrar till att främja läkprocessen av eventuella magsår. Hjälper till att neutralisera magsyra och förhindra att den skadar magväggen.
Särskilt utformad för hästar med känsliga magar och kan användas som en behandling eller en förebyggande åtgärd. Till skillnad från andra liknande produkter stänger inte Gastro Aid av produktionen av magsyra, utan fungerar för att skydda magen från syreskador.
När hästen har återhämtat sig och äter bättre kan du överväga att byta från pastan till pulver- eller flytande versionen av Cavalor Gastro Aid. De hittar du här – Flytande , Pulver
Rekommenderad dosering:
- 2 sprutor/dag under 6 dagar, följt av 1 spruta/dag under 6 dagar.
- Gå sedan över till flytande. eller pulverform och följ den angivna doseringarna för att säkerställa bra och effektiv magfunktion för din häst.
Vill du läsa med om produkten kan du göra det här!
Du måste vara inloggad för att skriva en recension.
Relaterade produkter

Beris Kimblewick Comfort soft
1.769 kr
Beris Pelham Comfort soft, lång skänkel
1.959 kr
Beris Pelham Comfort soft, kort skänkel
1.959 kr
Beris Pelham Tongue port soft, lång skänkel
1.879 kr
Beris Kimblewick Tongue port soft
1.769 kr
Beris Tandem ”US” Comfort bar soft
1.959 kr
Beris Pelham Leather soft, kort skänkel
2.119 kr
Recensioner
Det finns inga recensioner än.